خرید گوسفند مهربان

گوسفند مهربان یکی از نژادهای اصیل موجود در ایران به شمار می رود. گوسفند نژاد مهربان بومی استان همدان بوده اما در سایر استان ها از جمله زنجان و کردستان نیز پرورش داده می شود. این نژاد از گوسفندان دارای وزن گیری بسیار خوبی بوده و هم به عنوان گوشتی و هم برای استفاده از شیر آن پرورش داده می شود.

خرید گوسفند مهربان

خرید گوسفند مهربان

گوسفند مهربان یکی از نژادهای بسیار پر طرفدار در ایران به شمار می رود. این نژاد از گوسفند ها سال هاست که برای مصارف مختلف پرورش داده می شود. گوسفند نژاد مهربان در دوره پروار بندی به وزن بسیار خوبی می رسد. بدین ترتیب به عنوان یک نژاد سنگین و گوشتی مورد استفاده قرار می گیرد. گوسفند نژاد مهربان علاوه بر مصرف گوشت، به عنوان یک گوسفند شیری نیز پرورش داده می شود. بدین ترتیب افراد بسیار زیادی در شهر های مختلف کشور به پرورش گوسفند مهربان مشغول شده اند و از این راه کسب درآمد می کنند.
گوسفند مهربان یکی از مقاوم ترین نژادها بوده و در برابر انواع بیماری ها مقاومت بسیار بالایی دارد. بدین ترتیب اغلب افرادی که می خواهند دامپروری را به عنوان یک شغل ادامه دهند، نژاد مهربان را بیشتر از سایر نژاد ها می پسندند. از طرفی با توجه به گوشت بسیار خوش طعم و پر خاصیتی که داشته، برای مصرف خوراکی نیز گزینه بسیار خوبی بوده و افرادی که قصد تهیه گوسفند زنده برای ذبح را دارند نیز علاقه زیادی به نژاد مهربان دارند.
 


گوسفند مهربان


مشخصات ظاهری گوسفند مهربان

گوسفند مهربان با توجه به مشخصه های ظاهری که داشته، به راحتی قابل تشخیص می باشد. گوسفند مهربان دارای سر و صورتی بدون پشم می باشد. در اغلب موارد سر و صورت این نژاد تیره بوده و مشکی یا قهوه ای سوخته می باشد. بدین ترتیب از بین صد ها گوسفند نیز می توان نژاد مهربان را تشخیص داد، حتی اگر تخصص زیادی نیز در زمینه دامپروری نداشته باشید. زیر شکم گوسفند مهربان نیز هیچ گونه پشمی وجود ندارد. بدین ترتیب پس از بررسی سر و صورت این گوسفند، می توان با مشاهده زیر شکم از نوع نژاد آن مطمئن شد.

 

قوچ مهربان همدان

دنبه گوسفند مهربان در اغلب موارد بسیار بزرگ و دوکی شکل می باشد. گاهی اوقات به دلیل بزرگ بودن ابعاد دنبه، ممکن است شکل ظاهری آن مانند S باشد. قوچ های نژاد مهربان دارای شاخ می باشند. این در حالی است که میش های نژاد مهربان هیچ گونه شاخی ندارند. در اغلب موارد این نژاد از گوسفندان به رنگ مشکی یا قهوه ای تیره مشاهده می شوند. با شناخت مشخصات ظاهری گوسفند مهربان می توان به راحتی نژاد مورد نظر را پیدا کرد.

گوسفند نژاد مهربان
گوسفند نژاد مهربان


زادگاه گوسفند مهربان کجاست؟

اصالت گوسفندان دارای اهمیت بسیار زیادی بوده و هر نژادی معمولا از یک منطقه جغرافیایی خاص تولید و به سایر مناطق گسترش یافته است. گوسفند مهربان نیز اصالت همدانی دارد. یعنی برای اولین بار در همدان این نژاد از گوسفند پرورش داده شده است. در شمال غربی همدان روستایی به نام مهربان وجود دارد. اغلب افراد بر این باور می باشند که زادگاه اصلی این نژاد از گوسفندان، روستای مهربان می باشد.
علاوه بر همدان، در سایر استان ها نیز گوسفند مهربان پرورش داده می شود. از جمله این استان ها می توان به کردستان و زنجان اشاره کرد. حدود 40 درصد گوسفندان نژاد مهربان در استان همدان پرورش داده می شوند. البته در هر کدام از شهر های کشور این نژاد در حال حاضر موجود بوده و به راحتی می توان آن را تهیه کرد. با توجه به امکانات مناسب برای تولید و پرورش گوسفند مهربان، در هر نقطه از کشور می توان برای خرید گوسفند نژاد مهربان اقدام کرد.

 

مزایای گوسفند مهربان

  • درصد دوقلو زایی بالا

یکی از مهمترین و بارز ترین مزیت های گوسفندان، این است که بتوانند دوقلو یا چند قلو بزایند. دوقلو زایی کمک می کند تا دامداران بتوانند به سود بسیار بالایی برسند. معمولا 13 درصد گوسفندان نژاد مهربان قابلیت دوقلو زایی دارند. این موضوع باعث می شود تا سود پرورش گوسفند نژاد مهربان بسیار بالا باشد. این ویژگی باعث شده تا در این چند سال اخیر استقبال بسیار خوبی از پرورش این نژاد از گوسفندان بشود.

  • کیفیت بالای گوشت و شیر

یکی دیگر از مزایای گوسفند مهربان کیفیت بالای گوشت و شیر می باشد. بدین ترتیب هم افرادی که قصد تولید شیر گوسفند را داشته و هم افرادی که قصد ذبح و مصرف گوشت گوسفند را دارند، می توانند با خرید گوسفند زنده نژاد مهربان نیاز خود را برطرف نمایند. گوشت این نژاد از گوسفندان دارای امگا 3 و امگا 6 بوده که این موضوع باعث می شود برای بدن انسان بسیار مفید باشد. از طرفی دیگر چربی این نژاد از گوسفندان باعث بروز بیماری های قلبی نمی شود. شیر این نوع از گوسفندان نیز هم برای مصرف به عنوان شیر و هم برای تولید لبنیات مختلف از جمله ماست گزینه مناسبی به شمار می رود.

  • وزن گیری بسیار خوب

این نژاد از گوسفندان در دوره پروار بندی وزن گیری بسیار خوبی را تجربه می کنند. وزن گیری خوب این گوسفندان باعث می شود تا در هنگام فروش وزن نسبتا بالایی داشته باشند. بدین ترتیب به راحتی می توان از گوشت این گوسفندان برای مجالس و میهمانی های بزرگ نیز استفاده کرد. وزن گیری خوب باعث می شود تا هم پرورش دهنده و هم خریدار از گوسفند مهربان رضایت بسیار بالایی داشته باشند.
 

مزایای گوسفند نژاد مهربان
مزایای گوسفند نژاد مهربان

 

  • آب و هوای مناسب برای پرورش گوسفند مهربان

اغلب افرادی که قصد پرورش گوسفند مهربان را دارند، سوالاتی در ذهن خود دارند که یکی از آنها نوع آب و هوای مناسب برای گوسفند نژاد مهربان می باشد. معمولا با توجه به اینکه زادگاه اصلی گوسفند نژاد مهربان همدان بوده، باید به این نتیجه رسید که این نژاد از گوسفندان با آب و هوای سرد سازگاری بیشتری دارند. به همین خاطر بوده که اغلب در استان ها و شهر هایی که آب و هوای نسبتا سری دارند، این نژاد پرورش داده می شود. استان های همدان، کردستان و زنجان از مهمترین استان های پرورش دهنده گوسفند مهربان در کشور به شمار می روند. با نگاهی به شرایط آب و هوایی این استان ها می توان متوجه شد که در زمستان هوای این استان ها چندین درجه زیر صفر می باشد. چنین گوسفندانی که با این شرایط آب و هوایی سازگاری دارند، ممکن است مقاومت بسیار بالایی در برابر گرما را نداشته باشند.


خرید گوسفند مهربان

بسیاری از افراد در استان های مختلف به دنبال خرید گوسفند مهربان با سنین مختلف و با اهداف گوناگون می باشند. گاهی اوقات ممکن است فردی به دنبال گوسفندانی با سن کم برای پرورش و رسیدن به سود باشد. گاهی اوقات ممکن است افرادی به دنبال گوسفندانی با سن بالاتر برای ذبح کردن و مصرف گوشت آن باشند. همه این افراد می توانند به راحتی اقدام به خرید اینترنتی گوسفند مهربان بکنند. این موضوع باعث شده تا خرید و فروش گوسفند مهربان در سال های اخیر رشد بسیار زیاد و چشمگیری داشته باشد. این افزایش خرید و فروش به خاطر کیفیت بالای گوشت این گوسفندان و سود دهی بالای پرورش آنها می باشد.

خرید گوسفند نژاد مهربان

خرید گوسفند نژاد مهربان

خرید اینترنتی گوسفند مهربان می تواند به افرادی که شاغل بوده کمک بسیار زیادی بکند. زیرا مراجعه برای خرید گوسفند نژاد مهربان به مراکز معتبر فروش گوسفند زنده، بسیار وقت گیر می باشد. از طرفی هزینه های مربوط به خرید گوسفند زنده در روش اینترنتی بسیار کمتر از روش حضوری می باشد. زیرا در این روش رفت و آمد های شهری و بین شهری به حداقل می رسد. قیمت گوسفند مهربان به وزن آن بستگی دارد. معمولا این گوسفندان نیز مانند سایر نژاد ها ابتدا با دقت وزن می شوند و بر اساس قیمت هر کیلوگرم محاسبه و قیمت گذاری می شوند.