گوسفند کردی

گوسفند کردی یکی از نژادهای گوشتی ایرانی به شمار می رود. معمولا گوشت این نوع از گوسفندان دارای چربی بسیار کمی بوده و دارای دنبه کوچکی نیز می باشند.

گوسفند کردی

گوسفند کردی یکی از بهترین نژادهای گوسفند در ایران به شمار می رود. این نوع از گوسفندان دارای مزایای بسیار زیادی بوده، از این رو هم برای ذبح کردن و استفاده از گوشت و هم برای پرورش دادن گزینه ای بسیار مناسب به شمار می روند. این نوع از گوسفندان دارای دو نمونه مختلف بوده که در ادامه این مطلب با هر دو گونه از گوسفندان کردی آشنا خواهیم شد.

معمولا گوشت گوسفند این نژاد دارای چربی بسیار کمی بوده و دارای دنبه کوچکی نیز می باشند. بدین ترتیب درصد زیادی از وزن این گوسفندان گوشت بوده و این موضوع باعث می شود تا رضایت افراد مختلف از خرید گوسفند نژاد کردی بیشتر باشد.

 

گوسفند کردی با شرایط آب وهوایی ایران کاملا سازگار است و دربرابر سرمای ارتفاعات زاگروس مقاوم از این رو مورد توجه بسیاری از قشر زحمت کش دامپرور می‌باشد.گوسفند کردی در ایران بیشتر مصارف گوشتی دارد

 

گوسفند کردی

سود حاصل از پرورش گوسفند کردی بسیار زیاد بوده و این موضوع می تواند انگیزه ای برای دامداران در مناطق مختلف کشور باشد. زیرا یکی از اهداف اصلی پرورش دهندگان دام، رسیدن به سود بیشتر می باشد. معمولا برخی از نژادها سود دهی کمی دارند که این موضوع باعث می شود تا نتوان از پرورش دادن آنها یک کسب و کار پرسود و حلال را راه اندازی کرد. با توجه به چربی و دنبه نه چندان بزرگ گوسفند کردی، معمولا درصد گوشت در این گوسفندان بسیار خوب می باشد. بدین ترتیب افرادی که قصد خرید گوسفند زنده و ذبح آن را دارند نیز می توانند از گوسفند نژاد کردی بهره بسیار زیادی ببرند.


گوسفند کردی


تیپ های مختلف نژاد گوسفند کردی

جزو گوسفندان گوشتی کشور محسوب می‌شود و در دونوع دشت و تیپ کوهستان وجود دارد.در مناطق کوهستانی کردستان به دلیل وجود مراتع زیاد و سرسبز و درجه یک،دامپروری و دامداری به عنوان یک شغل پرسود محسوب می‌شود.

 

تیپ کوهستان

این تیپ از گوسفند نژاد کردستان دارای پشم هایی به رنگ سفید مایل به شکری می باشد. چهار دست و پا و سر و صورت این تیپ از گوسفند نژاد کردستان قهوه ای یا مشکی می باشد که البته لکه های از رنگ بدن را می توان در چهار دست و پا و سر و صورت آنها نیز مشاهده کرد. دنبه گوسفند کردستان تیپ کوهستان گرد بوده و دارای شکافی نیمه عمیق می باشد. دنبه این تیپ از گوسفند نژاد کردستان تا حد استخوان خرگوشی آویزان می باشد. دنبالچه مخروطی شکلی نیز در دنبه این تیپ وجود داشته که توانسته سرتاسر شکاف را در مرکز دنبه بپوشاند. میش های این تیپ بدون شاخ بوده و قوچ ها درایت کمه شاخ بوده و به ندرت این تکمه شاخ رشد کرده و شکل شاخ را به خود می گیرد. فنوتیپ‌های  مختلفی در این تیپ وجود داشته که شامل  پر، چار، سور یا چرمک سور و ژل یا عینکی می باشند. تیپ کوهستان معمولا در کوه ها پرورش می یابد و فعالیت آنها بسیار بالا می باشد. این موضوع باعث می شود تا ماهیچه های این تیپ قوی تر شده و چربی گوشت کمتر شود. بدین ترتیب هم گوشت این تیپ دارای طعم بسیار خوب و دلپذیری بوده و هم از نظر سلامتی برای همه گروه های سنی مفید و مناسب می باشد. این موضوع باعث شده تا در سال های اخیر اغلب افرادی که به دنبال تهیه گوشت قرمز با کیفیت و خوشمزه می باشند، گوسفند کردی تیپ کوهستان را انتخاب کنند.


تیپ دشت

رنگ پشم گوسفند کردی از تیپ دشت نخودی می باشد. بدین ترتیب اولین تفاوت این گوسفندان با نژاد کوهستان در رنگ پشم آنها می باشد. کیفیت پشم تیپ دشت نیز کمتر از کیفیت پشم تیپ کوهستان می باشد. چهار دست و پا و سر و صورت گوسفند کردی از تیپ دشت بدون پشم و به رنگ قهوه ای می باشند. این تیپ سنگین تر از تیپ کوهستان می باشد. معمولا گوسفند کردی تیپ دشت در هنگام تولد دارای رنگ قهوه ای بوده و پس از رسیدن به سن بلوغ، رنگ آنها به نخودی تیره تمایل پیدا می کند. بدین ترتیب از رنگ پشم آنها می توان بالغ بودن یا نبودن آنها را تشخیص داد. دنبه تیپ دشت بسیار کوچک تر از تیپ کوهستان بوده و هیچ گونه شکاف سرتاسری در دنبه گوسفند کردی تیپ دشت دیده نمی شود. دنبه این نوع از گوسفندان حالتی زائده ای داشته و به سمت پایین تمایل دارد. گوشت این تیپ نسبت به تیپ کوهستان بیشتر بوده و در نتیجه پرورش آنها مقرون به صرفه تر می باشد. از طرفی دیگر خرید تیپ دشت به خاطر گوشت بیشتر، برای افرادی که می خواهند جهت ذبح کردن گوسفند خریداری کنند نیز مقرون به صرفه تر می باشد. معمولا خرید و فروش این تیپ از گوسفندان دارای رونق بسیار زیادی بوده و این موضوع به خاطر استعداد زیاد این تیپ در وزن گیری و سود بالای آن می باشد.
 


گوسفند نژاد کردی

 

مشخصات گوسفند نژاد کردی

  قوچ میش واحد
قد 65 الی 70 60 الی 65 سانتی متر
طول تنه یا بدن 96 الی 101 84 الی 96 سانتی متر
وزن در زمان تولد 3 2.6 کیلوگرم
وزن بلوغ 49 الی 56 44 الی 51 کیلو گرم
نسبت دوقلوزائی 3 5.7 درصد
وزن دنبه 4.68 4.12 کیلو گرم
پشم 2.5 1.6 کیلو گرم
تولید شیر در 3 ماه 0 56 الی 62 لیتر
قیمت گوسفند 02144341457 09125254945

جهت

خرید گوسفند کردی

تماس حاصل فرمایید

 

 

 

مشخصات گوسفند کردی

یکی از مشخصات تولیدی که برای نژادهای مختلف گوسفند ها دارای اهمیت بسیار زیادی بوده، وزن بره ها در هنگام تولد می باشد. میانگین وزن بره این نژاد از گوسفندان 4.6 کیلوگرم می باشد. بدین ترتیب در هنگام تولد این نژاد از گوسفندان دارای وزن بسیار مطلوب و ایده آلی می باشند. این موضوع باعث شده است تا در صورت تغذیه مناسب و فراهم نمودن شرایط ایده آل، بتوان وزن گیری این گوسفندان را تسریع بخشید و این امر سود حاصل از پرورش گوسفند را افزایش می دهد.
میانگین وزن شیر گیری در گوسفند کردی 20 کیلوگرم می باشد. بدین ترتیب می توان به این نکته اشاره کرد که پرورش گوسفند کردی دارای سود بسیار مناسب و مطلوبی می باشد. میانگین وزن پشم گوسفند مهربان نیز 2 کیلوگرم می باشد. بدین ترتیب درصد کمی از وزن گوسفند به پشم آنها اختصاص دارد. درصد دوقلوزایی در گوسفند کردی نیز 10 درصد می باشد. بدین ترتیب افرادی که در حوزه پرورش گوسفند کردی فعالیت دارند، می توانند از پرورش این نژاد به سود بسیار بالایی برسند. زیرا دوقلوزایی می تواند تعداد بره های تولید شده را افزایش دهد.
 

گوسفند,خرید گوسفند,گوسفند نژاد کردی,گوسفند کردی
مشخصات تولیدی گوسفند کردی

 


پراکنش گوسفند کردی

یکی از موضوعات بسیار مهمی که باید همه افرادی که در حوزه پرورش و یا خرید و فروش گوسفند کردی فعالیت دارند بدانند، پراکنش جمعیت آنها می باشد. معمولا در مناطق کوهستانی استان کردستان به راحتی می توان این نوع از گوسفندان را مشاهده کرد. سازگاری با آب و هوا و شرایط کوهستانی باعث شده تا بتوان گوسفند کردی را در کوه ها نیز به راحتی پرورش داد. گوسفند کردی با تیپ کوهستان معمولا در کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی به خاطر فراهم بودن شرایط کوهستانی پرورش داده می شود.
گوسفند کردی تیپ دشتی کمی شرایط متفاوتی برای پرورش دادن نیاز دارد. بدین ترتیب این تیپ از گوسفند نژاد کردی را نمی توان در کوهستان پرورش داد. این تیپ را معمولا در استان هایی مانند خراسان شمالی پرورش می دهند. شیروان و بجنورد از جمله شهر هایی بوده که بیشترین گوسفند کردی از تیپ دشتی در آنها پرورش داده می شود.


 
خرید گوسفند کردی
خرید گوسفند کردی


خرید گوسفند کردی با سن مختلف جهت پرورش و یا ذبح کردن از طریق اینترنت مهیا شده است تا همه افرادی که چه به صورت عمده و چه به صورت تکی نیاز به گوسفند کردی دارند، بتوانند گوسفند مورد نظر را به صورت زنده خریداری کنند. خرید اینترنتی گوسفند نژاد کردی کمک می کند تا بتوان در اسرع وقت این کار را کرد، زیرا نیاز به هیچ گونه اتلاف وقت و رفت و آمدی نمی باشد.
قیمت خرید گوسفند نژاد کردی از طریق اینترنت نیز بسیار مناسب می باشد، زیرا در این صورت می توان به صورت مستقیم گوسفند کردی را از تولید کننده خریداری کرد. این موضوع کمک می کند تا بتوان در صرف هزینه برای خرید گوسفند زنده نیز صرفه جویی کرد. عرضه اینترنتی گوسفند نژاد کردی باعث شده تا اغلب افراد با این نژاد از گوسفندان آشنایی پیدا کرده و بتوانند از خرید خود رضایت بیشتری داشته باشند. زیرا این نوع از گوسفندان دارای گوشت بسیار مرغوب و فاقد چربی بوده و درصد گوشت در بدن این گوسفندان بسیار بالاتر از سایر نژاد ها می باشد.

 

 

مشاهده نسخه pdf  مجموعه تصاویر گوسفند کوردی