بهترین نژاد گوسفندان ایرانی

شناخت نژادهای گوسفندان در ایران به افراد کمک می‌کند تا افرادی که قصد خرید گوسفند زنده را دارند بتوانند به راحتی خرید خود را انجام دهند برای آشنایی بیشتر با بهترین نژاد از گوسفندان ایرانی با ما همراه باشید.

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی

شناخت بهترین نژاد گوسفندان ایرانی کمک می کند تا افرادی که قصد خرید گوسفند زنده را دارند، بتوانند گزینه مناسب را به راحتی شناسایی و خریداری کنند. گوسفندان معمولا به چهار دسته گوشتی، شیری، پشمی و پوستی تقسیم می شوند. برای آشنایی بیشتر با بهترین نژاد از گوسفندان ایرانی با ما همراه باشید.

 

شناخت بهترین نژاد گوسفندان ایرانی برای همه افرادی که در زمینه پرورش دام و یا خرید و فروش دام فعالیت دارند، بسیار مهم و ضروری است. معمولا گوسفند نیز مانند سایر حیوانات از نژادهای بسیار متنوعی تشکیل شده است. گوسفند ایرانی در دنیا شناخته شده بوده و انواع این گوسفندان دارای ارزش بسیار بالایی در داخل و خارج از کشور می باشند. شناخت آنها کمک می کند تا بتوان به راحتی بهترین نژاد را پیدا کرده و برای خرید آن از مراکز خرید گوسفند زنده اقدام کرد.


آشنایی با بهترین نژاد گوسفندان ایرانی کمک می کند تا بتوان گوسفندان را به خوبی دسته بندی کرد، زیرا هر کدام از گوسفندان ایرانی دارای خصوصیات منحصر به فردی بوده و آشنایی با این خصوصیات کمک می کند تا بتوانند به راحتی نژادی که مورد نیاز بوده را پیدا کرده و اقدام به خرید آن کرد. و بتوان با کمترین هزینه بیشترین میزان سود را تجربه کرد.

 

گوسفند شال

گوسفند شال یکی از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی

 

مقاله پیشنهادی :  بهترین نژاد گوسفندان چندقلوزا

 

دسته بندی گوسفندان ایرانی

معمولا گوسفندان ایرانی به طور کلی دارای چهار دسته می باشند. آشنایی با آنها می تواند در شناخت بهترین نژاد گوسفندان ایرانی کمک بسیار زیادی کند. ابتدا بهتر است این دسته بندی ها را به خوبی شناسایی کرده و سپس بهترین نژاد مربوط به هر دسته را شناسایی کنند. این تفکیک و دسته بندی کمک می کند تا همه افراد بتوانند به راحتی با بهترین نژاد گوسفندان ایرانی آشنا بشوند.


گوسفندان گوشتی

به نژادهایی که در تولید گوشت استعداد  بیشتر نسبت به سایر نژاد ها دارند، نژاد گوشتی می گویند. معمولا زمانی که هدف پروار بندی گوسفند برای عرضه به بازار بوده، این نژاد ها گزینه مناسبی به شمار می روند. گوسفندان گوشتی اغلب وزن گیری بسیار خوب و سریعی دارند. بدین ترتیب سود پرورش آنها نیز بسیار خوب می باشد.

 

گوسفندان پشمی

گروه یا دسته دیگری از گوسفندان، دارای پشم بسیار مرغوب و با کیفیتی نسبت به سایر نژادها می باشند. این دسته را پشمی نامیده و معمولا جهت تولید پشم از آنها نگهداری می باشد. البته از گوشت و شیر آنها نیز می توان استفاده کرد، اما سود عمده این نژاد ها از فروش پشم آنها حاصل می گردد.

 

گوسفندان شیری

این دسته از گوسفندان دارای شیر بسیار مرغوب و با کیفیتی بوده و از طرفی میزان شیر دهی آنها نیز زیاد است. بدین ترتیب افرادی که به قصد فروش شیر گوسفند می خواهند دامداری کنند، می توانند اقدام به خرید بهترین نژاد گوسفندان ایرانی از نوع شیری بکنند.

 

گوسفندان پوستی

پوست گوسفند در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد، برای مثال با دباغی پوست گوسفند می توان چرم را تولید کرد. از این رو گوسفندان پوستی نیز دارای ارزش و اعتبار بسیار خوبی در داخل و خارج از کشور می باشند. شناخت بهترین نژاد گوسفندان ایرانی از نوع پوستی نیز می تواند برای افراد علاقه مند به این حوزه بسیار جالب و جذاب باشد.


بهترین نژاد گوسفندان ایرانی از نوع گوشتی

بهترین نژاد گوسفندان ایرانی از نوع گوشتی دارای ظرفیت بسیار بالایی برای تولید گوشت می باشند. از بهترین این نژاد ها می توان به گوسفند افشاری اشاره کرد. گوسفند افشاری دارای اصالتی زنجانی بوده و شیر و پشم آن نیز کیفیت بسیار بالایی دارند. گوسفند افشاری در داخل کشور به عنوان یکی از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی به شمار می رود که برای رسیدن به تولید گوشت زیاد و مرغوب گزینه ای بسیار مناسب به شمار می رود.
گوسفند کردی، گوسفند مهربان و گوسفند شال نیز از دیگر نژادهایی به شمار می روند که جهت تولید گوشت گزینه بسیار مناسبی به شمار می روند. نژادهایی که معرفی شده را می توان بهترین نژاد گوسفندان ایرانی دانست که می توان سود بسیار خوبی از فروش گوشت آنها به دست آورد. زیرا این نژاد ها در مدت زمان کمتری نسبت به سایر نژاد ها به وزن ایده آل برای عرضه به بازار می رسند. این موضوع باعث کاهش هزینه های مربوط به پرورش دام می گردد.

 

گوسفند افشاری,گوسفند ایرانی

گوسفند افشاری

 

معرفی بهترین نژاد گوسفندان ایرانی از نوع پشمی

با توجه به اینکه پشم را می توان در صنایع مختلفی مانند قالی بافی، تولید لباس، کیف و کفش مورد استفاده قرار داد، از این جهت گوسفندان پشمی را می توان نژادهای بسیار با ارزش دانست. گوسفند ماکویی، گوسفند بلوچی و گوسفند مغانی را می توان از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی از نوع پشمی دانست. پشم این نوع از گوسفندان دارای نرمی و لطافت بسیار خوبی بوده و از طرفی دارای شفافیت بسیار مناسبی می باشند. پشم سایر نژادها نیز در برخی از صنایع قابل استفاده می باشد، اما نژادهای معرفی شده دارای پشمی با کیفیت و مرغوب تر نسبت به سایر نژاد ها می باشند.
گوسفند بلوچی پشم بسیار مرغوبی برای قابلی بافی داشته و این موضوع باعث شده تا در اغلب کارگاه های قالی بافی از پشم گوسفند بلوچی استفاده شود. گوسفند ماکویی علاوه بر تولید پشم سفید و با کیفیت، در تولید گوشت نیز بسیار مفید و موثر عمل می کند. گوسفند مغانی نیز می تواند علاوه بر پشم با کیفیت، در تولید گوشت و شیر عملکرد مناسبی داشته باشد. بدین ترتیب نژادهای معرفی شده فقط جهت تولید پشم پرورش داده نمی شوند و می توان استفاده دیگری نیز از آنها داشت.

 

گوسفند بلوچی

معرفی بهترین نژاد گوسفندان ایرانی از نوع شیری

شیر گوسفند یکی از بهترین و پر طرفدار ترین نمونه از شیر های موجود در بازار به شمار می رود. به همین خاطر نیز پرورش گوسفند شیری در مناطق مختلفی از کشور می تواند بسیار پر سود و مقرون به صرفه باشد. البته شناخت بهترین نژاد گوسفندان ایرانی از نوع شیری به افزایش سود حاصل از پرورش گوسفند شیری کمک می کند. گوسفند قزل را می توان یکی از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی از نوع شیری دانست. این نژاد دارای لگن عریض تری نسبت به سایر گوسفندان می باشد. گوسفند قزل می تواند شیر بیشتری نسبت به سایر نژاد ها تولید کند و از طرفی دیگر شیر این گوسفندان دارای کیفیت بسیار بیشتری می باشد. بدین ترتیب اغلب افرادی که قصد پرورش گوسفند شیری دارند، نژاد قزل را انتخاب می کنند.

 

گوسفند قزل

گوسفند قزل

 

معرفی بهترین نژاد گوسفندان ایرانی از نوع پوستی

امروزه محصولات چرمی بسیار زیادی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. معمولا چرم طبیعی از پوست حیواناتی از قبیل گوسفند و گاو تهیه می شود. از این رو معمولا کارگاه های دباغی پوست گوسفند را خریداری کرده و تبدیل به چرم می کنند. برخی از گوسفندان دارای پوست نرم تر و با کیفیت تری نسبت به سایر گوسفندان می باشند. این نژاد ها می توانند کمک کنند تا بتوان پوست مرغوب تر و با کیفیت تری را تولید کرد. گوسفند نژاد قره گل را می توان از بهترین نژاد گوسفندان ایرانی از نوع پوستی دانست. گوسفند قره گل معمولا در زیست بوم های بیابانی بهتر از سایر زیست بوم ها قابل پرورش می باشد. این نژاد از گوسفندان هم در برابر سرما و هم در برابر گرما مقاومت بسیار خوبی دارند. معمولا گوسفند قره گل دارای گوشت بسیار خوش طعمی می باشد. بدین ترتیب هم از پوست و هم از گوشت این نژاد از گوسفندان می توان استفاده کرد.

 

گوسفند قره گل

گوسفند قره گل