بهترین گوسفندان جهان + عکس 😮🐑

بهترین گوسفندان جهان در کجا قرار دارند؟ و هر کدام چه ویژگی هایی دارند؟ آیا در ایران همچین گوسفندهای هست و ... برای پاسخ این سوالات با ما همراه باشید.

بهترین گوسفندان جهان + عکس 😮🐑

همان‌طور که می‌دانید گوسفندان جز حیوانات اهلی هر کشوری هستند، که در راسته سم داران و گیاهخواران می‌باشند. که بشر از پشم، پوست، شیر و گوشت آن، نهایت استفاده را می‌برد. حالا اگر شما به دنبال پرورش گوسفند هستید باید در جریان  بهترین زمان خرید گوسفند زنده جهت پرواربندی باشید گوسفندان زیادی با خصوصیات جوراجور در جهان وجود دارند، که همین عامل موجب تفاوت نژاد آن‌ها می‌شود. شما در این مقاله با خصوصیات ظاهری گوسفندها آشنا می‌شوید. و همچنین می‌دانید کدام نژاد مناسب محل زندگی شما هست. تا اقدام به پرواربندی آن نوع گوسفند کنید.
در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی بهترین نژاد گوسفندان دنیا بپردازیم.
جالب است بدانید امروزه بیش از 200 نژاد مختلف گوسفند در سراسر جهان وجود دارد. که بسیاری از این نژادها از نظر تولید اقتصادی اهمیت زیادی ندارند. بیش از 70% گوسفندهای دنیا متکی بر این نوع از گوسفندانی هست که در این مقاله ذکر شده است.


گوسفند نژاد رومانف (Romanov)

رومانف جزء گوسفندان اهلی و قابل پروار است که برای بار اول در روسیه، گستره دره ولگای شمالی دیده شده است. این گوسفند، برای به دست آوردن درآمدی زیادی در پرواربندی، بهتر از بعضی نژادها می‌باشد.
نژاد رومانف یکی از بهترین گوسفند دوقلوزای دنیا هست. همچنین رکورد ۹ قلو و ۷ قلو در آمریکا را درج کرده است. غریزه جنسی بالای این گوسفند باعث شده بر تعداد گله‌های خود بیفزایید. و جفت‌گیری این گوسفند در تمام فصول سال امکان‌پذیر است.
این نوع گوسفند در حال حاضر در سراسر دنیا در مناطق مختلف پرورش و نگهداری می شود. رومانف‌ها از ویژگی‌های خوبی که دارند، اینکه با هر نوع شرایط آب و هوایی سازگار می‌باشد.

گوسفند رومانف,گوسفند نژاد رومانف,Romanov sheep

نژاد رومانوف ازغریزه جنسی وقدرت باروری بالایی برخوردار است که توانایی باردار کردن ۶۰ تا ۷۰ گوسفند ماده را دارا است؛  قادر است در تمام فصول سال جفتگیری انجام دهد.

در بسیاری از کشورهای جهان قوچ خالص رومانوف را جایگزین قوچ گله محلی می‌کنند تا از خواص چندقلو زایی و فحلی همیشگی این نژاد و تطابق با محیط گله محلی هم‌زمان بهره ببرند. در ضمن جایگزینی کل گله مخارج بسیار گزافی دارد و F1 تولیدی (نتیجه آمیزش قوچ رومانوف با میش محلی) از خواص بسیار مشابه به میش رومانوف خالص برخوردار است و نیازی به جایگزینی کل گله نیست.

ویکی پدیا

 

 

گوسفند نژاد مرینوس (merino)

این نوع گوسفند، در اسپانیا می‌باشد، و جثه‌ی متوسط با بدنی لاغر دارد. نژاد مرینوس هم مثل نژاد رومانف، به دلیل غریزه جنسی بالای که این نوع گوسفند دارد، می‌توان گفت: گزینه‌ی خوبی برای افزایش گله‌داری می‌باشد.
این نوع گوسفند بسیار قوی و مقاوم هست و با انواع شرایط آب و هوایی سازگار است. همچنین یکی از بهترین و مرغوب ترین پشم دنیا را دارد.
جالب است بدانید سالی یک بار باید پشم گوسفند را کوتاه کرد، وگرنه رشد پشم این نوع گوسفند بیش از حد زیاد می شود و گوسفند دچار نابینایی و استرس گرمایی می‌شود.

گوسفند نژاد مرینوس (merino),merino,گوسفند نژاد مرینوس,گوسفند مرینوس

 


گوسفند نژاد رامبویه(Rambouillet)

این نژاد حاصل گوسفند مرینوس اسپانیا می‌باشد و در کشور فرانسه وجود دارد. رامبویه یکی از بزرگ‌ترین و قوی‌ترین گوسفندان ریزپشمی می‌باشد. و با بیشتر اقلیم‌ها سازگاری دارد.
از ویژگی های خوب رامبویه می توان به  قوی و سرسخت بودن اشاره کرد، و همچنین جهت پرورش، مصرف گوشت عالی است.
پشم گوسفند نژاد رامبویه حدود 10 سانتی‌متر در سال رشد دارد.

گوسفند نژاد رامبویه(Rambouillet),گوسفند نژاد رامبویه,Rambouillet,گوسفند رامبویه


گوسفند نژاد دورست (Dorest)

نژاد دورست در جنوب انگلستان یافت می‌شود. جثه معمولاً متوسط با رنگ سفید دارد. این گوسفند قدرت بدنی بالایی داشته و تحمل شرایط سخت یکی از ویژگی های خوب این نژاد است. و قابلیت پرورش در اقلیم‌های مختلف را دارد.


مشخصات گوسفند دورست

 1. این نژاد هم شاخ‌دار و هم بدون شاخ‌ دارد.
 2. این نوع گوسفند صورت و گوش‌های سفید و فاقد از هر گونه پشم دارد.
 3. در تمام فصول سال توانایی جفت‌گیری دارد.
 4. درصد دوقلو زایی و بره زایی را تا حدی دارد.

گوسفند نژاد دورست (Dorest),گوسفند نژاد دورست,Dorest,گوسفند دورست


گوسفند فنلاندی(Finn sheep)

نژاد این گوسفند همان‌طور از اسمش پیداست در فنلاند می‌باشد و صورت، دست و پا سفیدی دارد. این نژاد به‌ طور کلی فاقد شاخ بوده و جثه‌ای کوچک دارد و درعین‌حال بره‌های آن هنگام تولد کوچک هستند اما قدرت بقا و زنده ماندن بالایی دارند.

گوسفند فنلاندی(Finn sheep),گوسفند فنلاندی,گوسفند نژاد فنلاندی,Finn sheep


گوسفند نژاد همشایر (Hampshire)

گوسفند همشایر هم مانند گوسفند دورست در جنوب انگلستان یافت می‌شود. نژاد همشایر جثه‌ای بزرگ و بدنی بلوکی مانند با صورت و پا سیاه دارد. از نظر شیردهی و تولید بره بهترین نژاد گوسفند هستند.

گوسفند نژاد همشایر (Hampshire),گوسفند نژاد همشایر,گوسفند همشایر,Hampshire


گوسفند نژاد مونتادال(Montadal)

محل پیدایش این گوسفند در ایالات‌متحده آمریکا بوده و الان هم در آنجا می‌باشد. نژاد مونتادال برگرفته از میش‌های نژاد کلمبیا با قوچ‌های cheviot می‌باشد و دست و پا و گوش‌های آن سفید دارد و در عین‌حال پای این گوسفند فاقد پشم هست.
به طور متوسط در سال، حدود ۵/۴ تا ۴/۵ کیلوگرم پشم تولید می کند.

 


گوسفند نژاد آکسفورد (Oxford)

این گوسفند نیز در جنوب انگلستان وجود دارد. خصوصیات ظاهری آن: جثه‌ای متوسط با دست و پایی قهوه‌ای می‌باشد و گوسفندان این نژاد بدون شاخ هستند.
میش‌های این گوسفند از نظر منفعت عالی هست.


گوسفند نژاد شروپ شایر (Shropshire)

همان‌طور که بررسی کردیم گوسفندان زیادی در انگلستان هستند، این نژاد هم در انگلستان وجود دارد. بدن آن بلوکی است و صورت، گوش‌ها و پاهای آن خاکستری بوده و جثه کوچک با پشم متوسط دارد. با افزایش وزن مقدار چربی آن نیز افزایش می‌یابد.


گوسفند نژاد سات داون(Soutdown)

این نوع گوسفندان میل به چاق شدن و افزایش چربی دارند، در عین‌حال دارای بلوغ زودرس می‌باشند. نژاد سات داون از قدیمی‌ترین گوسفندان جهان می‌باشد. و منشأ آن دوباره در انگلستان است.
مشخصات گوسفند سات داون
• قوچ‌ها وزنی در حدود 80 تا 120 کیلوگرم و میش‌ها وزنی بین ۶۰ تا ۸۰ کیلوگرم دارند.
• میزان دو قلوزایی در میش‌های نژاد سات دان نسبت به دیگر نژادها در حد متوسط است.
• فاقد شاخ هستند.


گوسفند نژاد سافولک (Suffolk)

این نژاد هم همانند گوسفندان نژاد سات داون در جنوب انگلستان هستند، این نوع هم فاقد شاخ هستند.
مشخصات گوسفند سافولک
• میزان چند قلوزایی بسیار بالاست.
• نژاد سافولک از نظر شیردهی و گوشت تولیدی گوسفندی مناسب است.
• این نژاد در نتیجه برخورد میان میش‌های Norfolk و قوچ‌های Southdown به وجود آمده است.


گوسفند نژاد تونس (Tunis)

نژاد تونس دارای جثه‌ای بزرگ با بدنی بلوکی می‌باشد که پشمی از جنس زبر دارند، این گوسفند در شمال افریقا یافت می‌شود.
رنگ صورت این گوسفند قرمز متمایل به قهوه‌ای است.


گوسفند نژاد کاتسولد (Cotswold)

نژاد کاتسولد دارای پشمی دراز و فرفری هست، که می‌توان این نوع را در انگلستان پیدا کرد. در واقع این گوسفند از قدیمی‌ترین گوسفندان در انگلستان می‌باشد.


گوسفند نژاد لایسستر (Leicester)

منشأ این نژاد کشور انگلستان هست. این گوسفند دارای جثه‌ای بزرگ و بدن بلوکی می‌باشد. رنگ این نژاد سفید بوده، و فاقد شاخ است. این نژاد در برابر گرما مقاوم نیست.


خصوصیات گوسفند لایسستر

 1. میانگین وزن تولد بره ماده: ۴ کیلوگرم
 2. درصد دوقلو زایی تا حدی دارد
 3. طول دوره شیردهی در گوسفند 90 تا 95 روز
 4. فصل زایش از وسط فصل زمستان شروع شده، تا اول فصل بهار ادامه دارد
 5. میانگین وزن بلوغ: 60 کیلوگرم

 


گوسفند نژاد لینکلن (Lincoln)

گوسفند لینکن حاوی پشم زبر و دراز هست. این نژاد جثه‌ای بزرگ دارد و در کشور انگلستان وجود دارد. همچنین بهترین گوسفند تلاقی‌ها هست، که البته دارای بلوغ دیررس می‌باشد.


گوسفند نژاد رامنی (Romney)

نژاد رامنی هم حاوی پشم دراز و جثه‌ای بزرگ دارند. از روی سازگاری این نوع گوسفند با مناطق مرطوب، باعث شده که پشمی دراز داشته باشد.


گوسفند نژاد کلمبیا (Columbia)

این نوع گوسفند از تلاقی بین قوچ میش رامبویه و لینکلن به وجود آمده است. که جز بزرگ‌ترین نژاد گوسفند تلاقی محسوب می‌شود. این گوسفند در کلمبیا وجود دارد و دارای جثه‌ای بزرگ هست. یکی از مهم‌ترین خوبی هاش اینکه کاملاً با هوای کوهستانی سازگاری دارد.


گوسفند نژاد کوریدال (Corriedale)

منشا آن نیوزلند است. گوسفند کوریدال دارای جثه‌ای متوسط هست. این نژاد گوشت و پشم عالی دارد. این گوسفند در اصل از تلاقی بین قوچ‌های لینکلن و لایسستر با میش‌های مرینوس است.


گوسفند نژاد پاناما (Panama)

این نژاد از آمریکا نشات گرفته است، که حاصل تلاقی قوچ رامبویه و میش لینکلن می‌باشد. و دارای لاشه گوشتی هست و جثه‌ای بزرگ با بدنی بلوکی و بدون شاخ دارد.

 


گوسفند نژاد صورت سیاه‌ها اسکاتلند (Black-Faced Highland)

این گوسفند دارای جثه‌ای کوچک و پشم بسیار ضخیم هست. نژاد این گوسفند در اصل در اسکاتلند یافت می‌شود، و توانایی تحمل در مناطق خشک را دارند.


گوسفند نژاد قره گل (Karakul)

این نژاد از آسیا نشات گرفته و یکی از قدیمی‌ترین و بهترین نژادهای گوسفند در جهان است. این گوسفند در بیابان‌های سرخس یافت می‌شوند و کاملاً سازگار با آب‌وهوای تابستان تا دمای چهل درجه و زمستان تا دمای زیر ۳۰ درجه را دارند. این‌طوری بگم با هر آب‌وهوای سازگاری دارد. گوسفند قره گل دارای پشمی عالی برای تهیه پوشاک گران قیمت می‌باشد.

 

گوسفند سنگسری

 

نژاد سنگسری یکی از بهترین گوسفندان نژاد گوشتی هستند، که محصول گوشت تقریباً ٪65 وزن گوسفند پیش از ذبح شدن می‌باشد، و از لحاظ پرواربندی بهترین گوسفند می‌باشد. گوسفند سنگسری یکی از بهترین گوسفندان گوشتی جهان محسوب می‌شود
منطقه زندگی این نوع گوسفند در شهرستان سمنان می‌باشد. و به علت کویری بودن منطقه‌ی زیست آن‌ها، گوسفندانی بسیار مقاوم هستند.


مشخصات گوسفند سنگسری

 1. دنبه ی این نوع گوسفند بسیار کوچک است
 2. در قوچ و میش‌های این نژاد شاخ دیده نمی‌شود
 3. گوسفندان سنگسری به خاطر اینکه جثه‌ی کوچکی دارند، توانایی زیادی، در راه رفتن دارند..


گوسفند سافولک

گوسفند سافولک در نتیجه تلاقی میان میش‌های Norfolk و قوچ‌های Southdown به وجود آمده است. رشد سریع بره سافولک از ویژگی‌های مهم این نژاد چند قلوز است.


خصوصیات گوسفند سافولک

 1.  وزن قوچ بالغ: ۱۲۵ – ۱۳۵ کیلوگرم
 2.  وزن میش: ۷۵ – ۹۰ کیلوگرم
 3. افزایش وزن روزانه نرهای دوقلو: ۲۹۶ گرم
 4. میانگین نرخ چند قلوزایی: ۱۶۰ درصد


گوسفند نژاد کردی

گوسفندان کردی نیز از نژادهای استثنایی ایرانی هستند که در کردستان یافت می‌شوند. این نوع گوسفند که به دو دسته تقسیم می‌شود دسته اول تیپ دشتی و دسته دوم را تیپ کوهستانی. که دارای مشخصات زیر هستند:
• میانگین وزن تولد بره‌ها ۴ الی ۶ کیلوگرم می‌باشد.
• درصد دوقلو زایی 10 درصد
• دارای میانگین وزن 2 کیلوگرم پشم
• کارای میانگین وزن شیردهی 10 کیلوگرم


پایان:
به انتهای مقاله بهترین گوسفندان جهان رسیدیم. در این مقاله سعی کردیم نژاد گوسفندهای مختلف دنیا را به طور خلاصه بررسی کنیم. در یک مطلب دیگر به بررسی و دسته بندی بهترین نژاد گوسفندان ایرانی پرداختیم که از شما دعوت می‌کنیم که آن را از دست ندهید.

 

 

جهت سفارش خرید گوسفند زنده در محل با قصاب مجرب دارای کارت سلامت با ما تماس بگیرید

02144341457